Šiai šeimai priklauso ovalūs, plokšti 15–120 mm ilgio vabzdžiai (didžiosios vandenblakės truputi panašios į skorpionblakes, bet neturi ilgos kvapinės (kvėptuko)). Šios blakės gyvena vandenyje ir yra labai plėšrios (didelių rūšių nimfos ir suaugėliai puola net varles, smulkias žuvis ar mažus vandens paukščius). Didžiosios vandenblakės paplitusios visame pasaulyje, bet daugiau jų gyvena paatogrąžių ir atogrąžų kraštuose; mėgsta lėtai tekančius ir stovinčius vandenis. Kartais šios blakės dar vadinamos "žibintų blakėmis", nes naktį atskrenda į naktinių žiburių šviesą. Kitaip nei kiti vabzdžiai, patelės priklijuoja kiaušinėlius prie patino nugaros ir šis juos išperi (Burnie, 2002). Iš viso yra 150 šių blakių rūšių; kelios jų rūšys aptinkamos ir Europoje. Šių blakių įdūrimas straubliuku yra be galo skausmingas. Tailande didžiosios vandenblakės – populiarus delikatesas.
Paplitusi Šiaurės Amerikoje. Dažna tvenkiniuose, ežerų pakrantinėje zonoje ir lėtai tekančiose upėse. Įdūrimas skausmingas.
Ši blakė – pati didžiausia ne tik blakių pobūrio, bet ir straubliuočių būrio rūšis (kūno ilgis – 100–110 mm). Gyvena Pietryčių Azijoje (vietiniai gyventojai ją gaudo ir valgo).
Paplitusi kai kuriuose pietryčių Europos kraštuose (Kroatijoje, Makedonijoje, Albanijoje, Graikijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje, Turkijoje), taip pat Artimuosiuose Rytuose ir rytinėje Palearkties dalyje bei Indomalajiniame regione (Indijoje). Kūnas – 75 mm ilgio.
© Jonas Rimantas Stonis, Andrius Remeikis, Darius Baužys