Jump to Navigation

Žygių galimi pavadinimai

28 posts / 0 new
Paskutinis įrašas
Žygių galimi pavadinimai

Sukūriau šią temą norintiems padiskutuoti apie lietuviška žygių terminiją. Matyt Tamutis čia pasireiks

Prisijungsim prie diskusijos

Prisijungsim prie diskusijos Žvitražygis - Blizg(-ia)žygis, Metalžygis manau, nevisai tinka, nes ne visi metalai blizga

metalžygis manau prastesnis

metalžygis manau prastesnis terminas už blizgiažygį.

na neskamba man tas

na neskamba man tas melalžygis nors ką. jau tikrai žymiai geriau blizgiažygis.

na sudurtinių pavadinimų

na sudurtinių pavadinimų reikėtų vengti. Manyčiau, kad gentį galima būtų vadinti žvilgiai, žvilgučiai, žvilgulai, žvilgūnai ir pan.

Šaunu, kad taip aktyviai

Šaunu, kad taip aktyviai diskutuojat. Pradedant pavadinimų norminimą ar kuriant naujus reikia atsižvelgti į daug dalykų. Pavyzdžiui reaguočiau į Algirdo pateiktus variantus. Be abejo sudurtiniai pavadinimai yra blogai, bet išlieka tokia tradicija arba kitaip tariant, jau yra nemažai žygių genčių pavadinta sudurtiniu pavadinimu: puošniažygiai, puikiažygiai, kurmžygiai, barzdukžygiai (Lietuvos fauna, vabalai 1995). O kitokių net nėra. Kita vertus yra žvilgvabaliai (Nitidulidae), žvilgūnai (kažkokie pelėdgalviai) ir pan. Iš tiesų pastaba taikli ir verta pagalvoti.

Hm, man sudurtiniai

Hm, man sudurtiniai pavadinimai visai maloniai skamba, bet gal tai senas įprotis

sudurtinių pavadinimų

sudurtinių pavadinimų Lietuvos zoologiniame, beje ir botaniniame vardyne gausu. Aš tai laikau net tam tikru lietuvių kalbos privalumu. Sunkiau sudurtiniai daiktavardžiai padaromi kitomis kalbomis. Čia svarbu išlaikyti paprastumą ir fonetinį sklandumą. Šiuo atveju žodis "žygis" yra pakankamai trumpas, gana sklandžiai jungiasi ir atsoja priesagos vedinį. Kita vertus, noriu grįžti prie pirmo komentaro, yra daug genčių pavadinimų sudarytų būtent šiuo principu.

Geras Vytauto komentaras

Geras Vytauto komentaras

Vitalijau, kas liečia

Vitalijau, kas liečia "blizgiažygį" nepamiršk, kad yra tokie vabalai "Blizgiai". Ar nekils menamų sąsajų, giminigumo su šia šeima?

Kadangi vabalų grupė yra

Kadangi vabalų grupė yra labai gausi šeimomis, gentimis ir tuo labiau rūšimis, tai kažkokių sąsajų išvengti, manau, kad vistiek nepavyks....bet svarbu, kad diskusija vyksta

Lietuvos faunoje Agonum

Lietuvos faunoje Agonum gentis plačiąja prasme buvo vadinama "žvitražygiais". Pastaruoju metu ši gentis yra išskaidyta ir tikimybė, kad vėl bus sujungta yra menka. Tad aš siūlau pavadinimus visiems taksonams dabartinėje sistematikoje turintiems genties rangą. Šiuo atveju: Anchomenus - žvitražygiai, Sericoda - gaisražygiai, Paranchus - kanalžygiai, Oxypselaphus - šlapynžygiai, Platynus - juodžygiai, Agonum s. str. - metalžygiai, Europhilus - pelkiažygiai.

reikėtų vardus kurti visoms

reikėtų vardus kurti visoms gentims (kiek tai įmanoma) (botanikai su vardynu labai toli pažengę). Reikėtų išskleisti ir lietuvos žygių genčių sąrašą, kad matytųsi kokie vardai jau yra, kokių dar trūksta. gal tikrai nevisoms gentims tiks sudurtiniai pavadinimai?

Yra, išskleisim, su pirmais

Yra, išskleisim, su pirmais pumpurais gal ir pavyks Bet kol kas galim padiskutuoti pavadinimus atskiroms gentims. Štai ką daryti su "barzdukžygiais"? Pirma - pavadinimas be ryšio tikrąja to žodžio prasme, antra gentis "paberta" kaip žirniai.

Gal tiktų Sprukliai, rusai

Gal tiktų Sprukliai, rusai bėgunčikais pavadinę

 
 
"barzdukžygiai" - gal "greitžygiai" (vikriažygiai jau yra)? vikrūs tie "bembidionai", neblizgūs, drėgnamėgiai - gal ta linkme galvot vardą?

 

Na jau nebus anonimų daugiau.

Na jau nebus anonimų daugiau. Per klaidą nustačiau, kad visi ir ne tik nariai galėtų komentuoti. O gal reikia palikti kaip buvo?

"Sprukliai" puikus

"Sprukliai" puikus pavadinimas. Ir tegul komentuoja visi kas nori, kad ir "anonimai". Čia svarbi visų nuomonė.

Sprukliažygiai - labai

Sprukliažygiai - labai linksmas ir geras pavadinimas!

man irgi labiausiai patiko

man irgi labiausiai patiko sprukliažygio pavadinimas

sericoda - gaisražygiai.

sericoda - gaisražygiai. pamačiau ir.....iškart mintis- ugniažygiai, jei rimtai jie gaisraviečių mėgėjai.Smile

Na taip, gal būt ugniažygiai

Na taip, gal būt ugniažygiai irgi variantas, tačiau ugnis tai dar ne gaisras. Šie žygiai ne ugnį mėgsta bet gaisravietes. Įdomu kokios kitos nuomonės.

gal degimžygiai, žaižarai

gal degimžygiai, žaižarai

Gal angliažygiai? Nes jie

Gal angliažygiai? Nes jie tokie juodi, ir gaisravietės būna apanglėjusios.

visai neblogai skambantis

visai neblogai skambantis pavadinimas

Lauksim Vytauto apibendrinimo

Lauksim Vytauto apibendrinimo.

Vietoj metalžygių gal tiktų

Vietoj metalžygių gal tiktų variažygiai? Trūkumas tas, kad atspindi tik dalį genties vabalų.
Sprukliažygiai labai gerai skamba, man patinka.

Taip pat radau tokias gentis: Blethisa, Loricera, Broscus ir t.t. kurios lietuviško pavadinimo bent internete ir macro gamtoje nėra. (Bet rūšys pavadinimą turi, gal genties pavadinimo ir nereikia, kai joje tik viena lietuvoje sutinkama rūšis?)

Ačiū kolegoms už puikius

Ačiū kolegoms už puikius siūlymus. Labai gerai reikia apgalvoti. Beje teikiant VLKK komisijai visada pravartu turėti kelis variantus. Man patiko Oskaro pasiūlymas dėl metalžygių. Iš tiesų tas metalas, kurio spindesį jie turi yra tikrai varis arba žalvaris (rausvai gelsvas arba gelsvai žalias).
Loricera siūlau vadinti "ūsažygiais", Blethisa _ "Klampynžygiais", o Broscus - " Smėliažygiais" yra ir kiti...