Jump to Navigation

Araneus marmoreus - Marmurinis kryžiuotis

Acarina - Erkės

Ixodidae - Iksodinės erkės

Trombidiidae - Trombidinės erkės

Lepidoptera - Drugiai

Pieridae - Baltukai

Lycaenidae - Melsviai

Papilionidae - Sklandūnai

 

MORFOLOGIJA:

 

     Marmurinio kryžiuočio pilvelis gelsvai baltas, geltonas arba vos rausvas, priekyje su trikampio ar kryžiaus formos balta dėme. Patelių spalva kintanti: pilkos spalvos vorai sutinkami ant medinių sienų, su geltonai žaliu pilveliu - gelsvuose lapuose, su rausvu - rausvuose rudeniniuose lapuose.

     Lytinis dimorfizmas ryškus. Patelės kūno dydis siekia 10–15,5 mm, patinėlio – iki 6,5–9,5 mm.

 

 

 

 

BIOTOPAS:

     Šie kryžiuočiai mėgsta drėgnas vietas, drėgnas pievas su krūmais ir miško pakraščius.

 

BIOLOGIJA:

     Tinklą rezga tarp aukštų žolių, krūmų ir medžių išorinėje pusėje, maždaug 50-80 cm aukštyje. Gaudomųjų siūlų skaičius 23-28, spindulių skaičius - 26. Varpelio formos slėptuvę įsirengia tarp apraizgytų lapų ir joje dieną tykoja, padėjęs priekines kojas ant su voratinkliu sujungto signalinio siūlo. Atstumas nuo jos iki centro 23-30 cm. Naktį kabo tinklo centre.

     Lytiškai subrendę vorai pasirodo VII antroje pusėje. Rugpjūčio mėn. patelės tinklo periferijoje pasirodo patinai. Dažnai šalia vienos patelės galima rasti 2-3 pretendentus, neretai pasitaiko ir suluošintų. Silpnesnis priešininkas pasišalina pats.

     Kiaušinėlius deda spalio mėn. nukritusiuose lapuose. Kokonas kūgio formos, suregztas iš gelsvų tankių siūlų. Po kiaušinėlių dėties patelė miršta. Anksti pavasarį išsirita jaunikliai. Iš pradžių jie laikosi kartu, po to nuo žemės persikrausto ant žemų medžių ir krūmų ir kiekvienas įsirengia miniatiūrinius tinklelius, išsidėsčiusius iš pradžių labai arti vienas kito. Jauniklių pilvelis su juoda dėme ir neatskiriami nuo A.diadematus jauniklių.

 

PAPLITIMAS:

     Holarktinė rūšis. Paplitusi Europoje, Mažojoje Azijoje (Bayram, Kunt, Danışman, 2012), Sibire, taip pat vorai aptinkami Šiaurės Amerikoje nuo Aliaskos ir Kanados šiaurėje iki Teksaso pietuose.

 
 
Autorius : Algirdas Vilkas
Publikavimo data: 2017-01-12 19:51