Bombus [=Psithyrus] norvegicus - Norveginė gegutkamanė
Acarina - Erkės
Araneae - Vorai
Coleoptera - Vabalai
Hymenoptera - Plėviasparniai
Lepidoptera - Drugiai
Ixodidae - Iksodinės erkės
Trombidiidae - Trombidinės erkės
Araneidae - Kryžiuočiai
Gnaphosidae - Plokščiavoriai
Eresidae - Storagalviai
Carabidae - Žygiai
Silphidae - Maitvabaliai
Apidae - Bitės
Pieridae - Baltukai
Lycaenidae - Melsviai
Papilionidae - Sklandūnai
Norveginė gegutkamanė - Bombus [=Psithyrus] norvegicus (Sparre-Schneider, 1918)
MORFOLOGIJA:
Norveginė gegutkamanė labai panaši į miškinę. Nuo norveginės gegutkamanės miškinę patikimai galima atskirti tik iš kojų letenų ir antenų: norveginės gegutkamanės trečiosios kojų poros pirmojo letenų narelio galas apaugęs gerokai ilgesniais plaukeliais nei to narelio plotis plačiausioje vietoje, o miškinės tų plaukelių ilgis neviršija narelio pločio, norveginės pirmasis antenų narelis apaugęs ilgais ir tankiais plaukeliais, matinis, o miškinės – apaugęs retais plaukeliais, blizgantis (Tamutis, Straigis, Amšiejus 2010).
Norveginė gegutkamanė yra panašaus dydžio kaip ir keturspalvė bei miškinė: patelių kūno ilgis yra 15–20 mm, patinėlių – 12–15 mm.
BIOTOPAS:
Šios, norveginės gegutkamanės aptinkamos miškuose ir pamiškių pievose (Tamutis, Straigis, Amšiejus. 2010).
BIOLOGIJA:
Norveginė gegutkamanė yra medinės kamanės lizdo parazitas. Gegutkamanės patelė būdama, kaip taisyklė, stipresne nugali vietinę motinėlę ir užvaldo aukos lizdą. Lizdo darnininkės toliau prižiūri kiaušinius ir lervutes, tačiau jos jau būna parazitės gegutkamanės (Tamutis, Straigis, Amšiejus 2010).
Peržiemojusi patelė atkunta ir pradeda skraidyti balandžio pab. Naujai išsiritusios patelės ir patinėliai pradeda skraidyti nuo birželio pabaigos (Martin, Neumayer, 2003).
Peržiemojusios patelės, ieškodamos aukos lizdo, noriai lanko kiaulpienių (Taraxacum), buožainės (Knautia) žiedus. Patinėliai lanko usnių (Cirsium), bajorių (Centaurea), žvaigždūnių (Scabiosa) žiedus(Martin, Neumayer, 2003). Vasaros metu patelės taip pat lanko rykštenių (Solidago), vikių (Vicia), gauromečių (Epilobium), obelų (Malus), čiobrelių (Thymus), austėjų (Jasione) žiedus (Tamutis, Straigis, Amšiejus 2010).
PAPLITIMAS:
Ši rūšis paplitusi Europoje tarp 45 ir 63 šiaurės platumos, žinoma pietiniame Sibire, šiaurinėje Mongolijoje, Japonijoje, Kinijoje.
Lietuvoje reta (Tamutis, Straigis, Amšieju, 2010).
ŠALTINIAI:
V. Tamutis, J. Straigis, A. Amšiejus. 2010. Kamanės. "Lututė" P.43 ISBN 978-9955-37-102-1
H.-J. Martin: Norwegische Kuckuckshummel: Bombus norvegicus. [žiūrėta 2016.12.31]
http://www.fauna-eu.org/cdm_dataportal/taxon/2406ae14-4472-46ad-9bc4-eed... [žiūrėta 2016.12.31]