Jump to Navigation

Necrodes littoralis - Juodasis maitvabalis

Acarina - Erkės

Ixodidae - Iksodinės erkės

Trombidiidae - Trombidinės erkės

Lepidoptera - Drugiai

Pieridae - Baltukai

Lycaenidae - Melsviai

Papilionidae - Sklandūnai

 

MORFOLOGIJA:

    

 

     Tai gana stambus 15-25 mm. vabalas, kūnas juodas tik paskutiniai 3 antenų nareliai rusvi (Charabidze ir kt. 2016). Galva trikampiška, akys stambios, smarkiai išgaubtos. Priešnugarėlė ovalo formos, smulkiai taškuota. Antsparniai smulkiai ir tankiai taškuoti, sutrumpėję, nedengia galinių pilvelio segmentų. Kiekvienas antsparnis su 3 blizgančiomis išilginėmis briaunelėmis. Ryškus lytinis dimorfizmas: patinai išsiskiria smarkiai sustorėjusiomis užpakalinių kojų šlaunimis ir į išorę išlenktomis blauzdomis.

 

 

 

BIOTOPAS:

     Juodasis maitvabalis dažniausia randamas: miškuose, tačiau taip pat gali būti aptinkamas ir kituose biotopuose: krūmynuose, pievose, vandens telkinių pakrantėse, dažniausiai stambių stuburinių dvėsenoje (Charabidze ir kt. 2016).

 

BIOLOGIJA:

     Šie vabalai randami jau apirusiuose gyvūnų kūnuose, kartu su grobuoniškais vabalais, mintančiais musių lervomis (Creophilus, Saprinus, Necrobia.) Juodasis maitvabalis pasirodo, kai pūvančiuose kūnuose jau gausu musių lervų. Juodasis maitvabalis minta ne tik irstančia organika, bet ir įvairių musių (Calliphoridae, Fanniidae) lervomis (Charabidze ir kt. 2016).

 

PAPLITIMAS:

     Juodasis maitvabalis išplitęs visoje Europoje, išskyrus šiaurinę Fenoskandijos dalį. Rytuose arealas siekia Rytų Sibirą (Baikalą), Kiniją (Burakowski ir kt. 1978, Růžička ir Schneider 1996, Shavrin 2008, Růžička 2013).

 

ŠALTINIAI:

Burakowski B., Mroczkowski M., Stefańska J. 1978. Chrząszcze – Coleoptera. Histeroidea i Staphylinoidea prócz Staphylinidae. Seria: Katalog Fauny Polski•tom: XXIII•zeszyt. Warszawa.

Charabidze D.,Vincent B., Pasquerault T., Hedouin V. 2016. The biology and ecology of Necrodes littoralis, a species of forensic interest in Europe. International Journal of Legal Medicine. 130 (1) 273-280.

Růžička J., Schneider J., 1996. Faunistické údaje o mrchožroutovitých broucích (Coleoptera: Silphidae) z Číny. Klapalekiana. 32: 77-83.

Růžička J. 2013. Fauna Europaea: Silphidae. In: Alonso – Zarazaga M. A. 2013. Fauna Europaea: Coleoptera. Fauna Europaea version 2.6 http://www.fauna-eu.org

Shavrin A. 2008. Distribution of the Silphidae (Coleoptera) in the Baikal Region. Klapalekiana. 44: 271-287.

 
Autorius : Romas Ferenca
Publikavimo data: 2017-02-13 00:17